Site Loader

Język niemiecki to drugi, zaraz po języku angielskim, najczęściej wybierany przedmiot językowy na egzaminie maturalnym. Według obecnych zasad uczeń może wybrać czy chce zdawać wersję podstawową, czy rozszerzoną. Poza tym zobowiązany jest również poradzić sobie z egzaminem ustnym. Co ułatwi przygotowania do matury? Czy repetytorium maturalne niemiecki znajdujące się na stronie www.taniaksiazka.pl to dobre rozwiązanie?

Nie tylko ćwiczenia pamięciowe

Wydawać by się mogło, że język obcy wymaga przede wszystkim od nas dobrej i pojemnej pamięci. Taka nauka nie ma jednak w dalszej perspektywie sensu, gdyż nieużywane słowa szybko znikają z naszej głowy. Tradycyjne wkuwanie określeń i definicji na pewno nie da nam oczekiwanego, dobrego efektu. Jak więc się uczyć? Przede wszystkim różnorodnie. To jest czytać (zarówno powieści, proste opowiadania, jak i podręczniki w języku obcym) oraz mówić (jak najwięcej, gdy tylko mamy na to szansę). W przypadku drugiego punktu możemy przykładowo założyć sobie dany temat i postanowić, że będziemy o nim mówić przez kilka minut. Takie działanie ułatwi nam włączenie licznika. Ciekawą opcją jest też stworzenie fiszek z różnymi tematami i codzienne losowanie jednego. Regularne mówienie po niemiecku nauczy nas przede wszystkim elastyczności językowej, czyli używania zamienników słów, których zapomnieliśmy lub nie posiadamy jeszcze w swoim słowniku. 

Regularne ćwiczenia

Czytanie i mówienie są fundamentem w nauce języka. Nie mniej istotne jest jednakże pisanie. Przy tym każda z tych trzech czynności wymagać od nas będzie regularności. Dzięki powtarzaniu pewnych schematów utrwalimy je sobie, ale kreatywne działania (jak losowanie tematów) sprawią, że nasza głowa będzie cały czas pracować. Nie można też zapominać o materiałach dodatkowych typu testów o różnym stopniu trudności czy pojemnym repetytorium maturalnym. To ostatnie ułatwi nam znalezienie odpowiedzi na pytania z zakresu gramatyki czy ortografii.

Post Author: Daniel